Czy wiesz, że

Święta z płaskim brzuchem bez wyrzeczeń

Święta Bożego Narodzenia to czas spotkań rodzinnych przy stole. W konsekwencji tego jemy więcej i częściej niż zwykle. Do tego świąteczne menu nie należy do najbardziej lekkostrawnych.

Gdy jemy posiłki trudne do strawienia, tworzą się pozostałości w jelitach, które zalegają i powodują bardzo nieprzyjemne objawy: bóle brzucha, zaparcie i wzdęcia.

To frustrujące, gdy nagle pojawia się wzdęty oraz wystający brzuch a my nie możemy dopiąć ulubionych spodni. Problem ten dotyczy również szczupłych, aktywnych osób i wynika najczęściej z nieprawidłowej pracy jelit.

Oto 10 sposobów na Święta z płaskim brzuchem – bez wyrzeczeń, czyli pewniaki na poprawę funkcjonowania flory jelitowej:

1. Zacznij dzień od jogurtu, najlepiej naturalnego bez cukru. Zawarte w nim probiotyki budują prawidłową florę bakteryjną i zapobiegają wzdęciom.

2. Jedz w ciągu dnia dużo błonnika, który pomaga pozbyć się zalegających w jelitach resztek pokarmowych, a tym samym nieprzyjemnych wzdęć.

3. Pij dużo wody i ziołowych herbat, które wspomagają trawienie: mięty, szałwii, kopru włoskiego i rumianku. Tylko dobrze nawodniony organizm jest w stanie pozbyć się zalegających w jelitach gazów.

4. Podkręć metabolizm przyprawami, które ułatwiają trawienie: cynamonem, kminkiem, majerankiem, rozmarynem czy jałowcem.

5. Popijaj jedzenie kompotem z suszu, który rewelacyjnie wpływa na trawienie. Słodka i gazowana Coca Cola zamiast rozpierać radością, potęguje wzdęcia.

6. Nie siadaj do stołu wigilijnego na czczo. Jeśli na co dzień jesz regularnie, nie głodź organizmu, bo w rezultacie wieczorem zjesz dużo więcej.

7. Jedz często, ale małe porcje i powoli. Niewielkie posiłki w mniejszym stopniu obciążają jelita, co minimalizuje ryzyko niestrawności i wzdęć.

8. Wyjdź na spacer po obiedzie a nawet poćwicz, bo łagodna aktywność fizyczna odciąża jelita. W Święta parki, lasy wydają się jeszcze piękniejsze i są pełne magii.

9. Unikaj stresu – podziel przygotowania do Świąt na etapy, wszystko rozpisz sobie w kalendarzu, a obowiązki podziel sprawiedliwie między domowników.

10. Zafunduj sobie 10 dniową kurację synbiotykową przed Świętami, dzięki której pożyteczne bakterie zasiedlą jelita, wspomogą trawienie i zminimalizują ryzyko wzdęć oraz gazów.

Napisz do nasPowrót do artykułów