Czy wiesz, że

Co to jest SIBO i jakie są objawy

Zespół przerostu bakteryjnego w jelicie cienkim (SIBO) to pojawienie się i rozrost w jelicie cienkim bakterii, które normalnie bytują w jelicie grubym.

Nie są to niebezpieczne dla nas bakterie, które dostały się do naszego organizmu lecz bakterie, które pojawiły się w niewłaściwym miejscu. Normalnie mamy znikomą ilość bakterii w jamie ustnej, żołądku czy jelicie cienkim a typowym miejscem ich bytu jest jelito grube.

Przyczyn SIBO jest wiele. Bakterie mogą rozwijać się w jelicie cienkim, kiedy ilość kwasu solnego w żołądku jest niewystarczająca, czyli wtedy kiedy mamy niedokwasotę. Często dzieje się tak w efekcie przewlekłego stosowania leków z grupy inhibitorów pompy protonowej, hamujących wydzielanie kwasu żołądkowego. Zwolnienie perystaltyki jelitowej również sprzyja rozrostowi drobnoustrojów. Wiele mówi się też o wpływie przewlekłego stresu i wynikających z tego negatywnych efektów w mikroflorze jelit.

Sprawdź, czy masz objawy, które mogą mieć związek z SIBO:

Jeśli masz co najmniej 3 objawy, warto zainteresować się głębiej tematem.

W rozpoznaniu SIBO stosuje się zwykle wodorowy test oddechowy z glukozą lub laktulozą a o sposobie leczenia decyduje lekarz.

Napisz do nasPowrót do artykułów